  • 600F3R0BT250XT
600F3R0BT250XT
advertisement
Manufacturer No:
600F3R0BT250XT
HK JDW NO:
60-600F3R0BT250XT
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Description:
ATC 600F 3pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.24mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 1454
Step5Bar-code shipping tag
600F3R0BT250XT
    Select All
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2.01mm
  • Width
    1.24mm
  • Thickness (Max)
    0.051 1.30mm
  • Thickness
    1.2954mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ATC 600F
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.24mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    250V
  • HTS Code
  • Capacitance
    3pF