  • 600L0R6AT200T
600L0R6AT200T
advertisement
Manufacturer No:
600L0R6AT200T
HK JDW NO:
60-600L0R6AT200T
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
600L0R6AT200T Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm.The ceramic capacitor is also characterized by a MIL-PRF-55681, MIL-PRF-123.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.The unit can operate at 200V Volts DC - Rated DC.
600L0R6AT200T Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V
600L0R6AT200T Applications
There are a lot of American Technical Ceramics 600L0R6AT200T applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
600L0R6AT200T
  • Series
    ATC 600L
  • Size / Dimension
    0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
  • Tolerance
    ±0.05pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
  • Additional Feature
    MIL-PRF-55681, MIL-PRF-123
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.6pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    600μm
  • Length
    1.02mm
  • Width
    0.51mm
  • Thickness (Max)
    0.024 0.60mm
  • Thickness
    609.6μm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C