  • 600R150-RBZR
600R150-RBZR
advertisement
Manufacturer No:
600R150-RBZR
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-600R150-RBZR
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
600R150-RBZR
Description:
PTC Resettable Fuse 0.15A(hold) 0.3A(trip) 60VDC/600VAC 3A 1W 3s 9Ohm Radial 9 X 4.6 X 12.5mm Ammo
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
600R150-RBZR
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2006
  • Series
    POLY-FUSE®, 600R
  • Size / Dimension
    0.354Lx0.181W 9.00mmx4.60mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Radial
  • Type
    Polymeric
  • Resistance
    22Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    9 TO 22 OHMS MEASURED AT 20 DEG CEL
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    3A
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lead Pitch
    5.1mm
  • Operating Supply Voltage
    600V
  • Working Voltage
    600V
  • Lead Spacing
    0.201 5.10mm
  • Max Current Rating
    3A
  • Power Dissipation
    1W
  • Hold Current
    150mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    150mA
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Voltage - Max
    60V 600V Int
  • Time to Trip
    3s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    9Ohm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    22Ohm
  • Trip Current
    300mA
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm