  • 60/115MNJ500RDE
60/115MNJ500RDE
advertisement
Manufacturer No:
60/115MNJ500RDE
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-60/115MNJ500RDE
Package:
Module
Datasheet:
60/115MNJ500RDE
Description:
Wirewound Resistors 60W 500 ohms 5%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
60/115MNJ500RDE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    Module
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    Metalohm
  • Size / Dimension
    5.563Lx0.750W 141.30mmx19.05mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Quick Connect
  • Temperature Coefficient
    ±90ppm/°C
  • Resistance
    500Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Power Rating
    60W
  • Max Power Dissipation
    115W
  • Depth
    12.7mm
  • Lead Style
    Quick Connects, 0.250 (6.35mm)
  • Lead/Base Style
    Quick Connect
  • Coating, Housing Type
    Steel
  • Height
    19.05mm
  • Height Seated (Max)
    0.750 19.05mm