  • 601D157F300HP3
601D157F300HP3
advertisement
Manufacturer No:
601D157F300HP3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-601D157F300HP3
Package:
Axial, Can
Datasheet:
601D157F300HP3
Description:
601D 150μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 1.22A 0.875Diax2.625L 22.22mmx66.68mm -55°C~105°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
601D157F300HP3
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2016
  • Series
    601D
  • Size / Dimension
    0.875Diax2.625L 22.22mmx66.68mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    300V
  • Capacitance
    150μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    679mOhm @ 120Hz
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.22A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.22A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.464A @ 1kHz
  • Length
    66.675mm