  • 601D586F010FE1
601D586F010FE1
advertisement
Manufacturer No:
601D586F010FE1
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-601D586F010FE1
Package:
Axial, Can
Datasheet:
601D586F010FE1
Description:
601D 58μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 0.625Diax1.125L 15.88mmx28.58mm -55°C~105°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
601D586F010FE1
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2016
  • Series
    601D
  • Size / Dimension
    0.625Diax1.125L 15.88mmx28.58mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    58μF
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Length
    28.575mm