  • 60A18-8-120C
60A18-8-120C
advertisement
Manufacturer No:
60A18-8-120C
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-60A18-8-120C
Package:
Datasheet:
Description:
60A18-8-120C datasheet pdf and Encoders product details from Grayhill Inc. stock available at HK JDW
Purchasing and Inquiry
60A18-8-120C Overview
Encoders can have a good performance with the supply voltage of 4.75V~5.25V. In order for the encoder to function properly, the minimum operating temperature cannot be lower than -40°C. However, this electronic part can operate at temperatures as high as 85°C. Encoders have pins 8.
60A18-8-120C Features
Series: 60A
4.75V~5.25V Supply Voltage
Termination: Connector
8 pins
60A18-8-120C Applications
There are a lot of Grayhill Inc. 60A18-8-120C Encoders applications.
  • Consumer electric appliances
  • Speed Synchronization of Multiple Motors in Industries
  • Musical instrumentation
  • Global Positioning/Driver Information Systems
  • Encoder for the medical industry most common for breast cancer treatment in the world
  • RF-based home automation system
  • Plotters
  • War field flying robot with a using night-vision flying camera
  • Factory automation equipment
  • Automatic Wireless Health Monitoring System in Hospitals for Patients
Step5Bar-code shipping tag
60A18-8-120C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Number of Pins
    8
  • Published
    2003
  • Series
    60A
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Connector
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V