  • 61127-0500LF
61127-0500LF
advertisement
Manufacturer No:
61127-0500LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-61127-0500LF
Package:
Datasheet:
61127-0500LF
Description:
Conn PCMCIA HDR 68 POS 1mm Solder ST SMD Tray 0.5A/Contact
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
61127-0500LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    111 Weeks
  • Mount
    Edge, Surface Mount
  • Mounting Type
    Card Edge Header
  • Mounting Feature
    Normal, Standard - Top
  • Housing Material
    Polymer
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2005
  • Series
    61127
  • Feature
    Card Guides
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Connector Type
    Connector
  • Number of Positions
    68
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    3.3V
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    1mm
  • Total Number of Contacts
    68
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Gender
    MALE
  • Housing Color
    Black
  • Card Type
    PCMCIA
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Row Spacing
    1.27 mm
  • Insertion, Removal Method
    Push In, Pull Out
  • Contact Finish Thickness
    3.00μin 0.076μm
  • Height Above Board
    0.228 5.80mm