  • 6116SA55DB
6116SA55DB
advertisement
Manufacturer No:
6116SA55DB
HK JDW NO:
378-6116SA55DB
Package:
CDIP
Datasheet:
6116SA55DB
Description:
5V V 24 Pin Memory IC 16 kb kb 32mm mm
Step5Bar-code shipping tag
6116SA55DB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    CDIP
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    24
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    24
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    MILITARY
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Memory Size
    2kB
  • Number of Ports
    1
  • Memory Type
    RAM, SDR, SRAM - Asynchronous
  • Access Time
    55 ns
  • Organization
    2KX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Address Bus Width
    11b
  • Density
    16 kb
  • Screening Level
    MIL-STD-883 Class B
  • I/O Type
    COMMON
  • Length
    32mm
  • Height Seated (Max)
    4.826mm
  • Width
    15.24mm
  • Thickness
    2.9mm