  • 6163R10KL1.0
6163R10KL1.0
advertisement
Manufacturer No:
6163R10KL1.0
HK JDW NO:
860-6163R10KL1.0
Package:
Datasheet:
6163R10KL1.0
Description:
POTENTIOMETER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
6163R10KL1.0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Servo Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Series
    6163
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -400ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Power (Watts)
    1W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Termination Style
    Solder Turret
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Actuator Type
    Round
  • Operating Temperature (Min)
    -65°C
  • Lead Length
    2.4mm
  • Working Voltage
    400V
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.125 (3.18mm)
  • Rotation
    Continuous
  • Actuator Length
    0.500 12.70mm