  • 6187R10KL1.0LF
6187R10KL1.0LF
advertisement
Manufacturer No:
6187R10KL1.0LF
HK JDW NO:
860-6187R10KL1.0LF
Package:
Datasheet:
6187R10KL1.0LF
Description:
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
6187R10KL1.0LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    6180
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    -400ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Power (Watts)
    1W
  • Termination Style
    Solder Turret
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.249 (6.32mm)
  • Rotation
    Continuous
  • Size - Body
    Round - 0.874Dia x 0.457 H 22.20mmx11.60mm
  • Number of Gangs
    1
  • Actuator Length
    0.874 22.20mm