  • 6187R50KL1.0LF
6187R50KL1.0LF
advertisement
Manufacturer No:
6187R50KL1.0LF
HK JDW NO:
860-6187R50KL1.0LF
Package:
Datasheet:
6187R50KL1.0LF
Description:
POTENTIOMETER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
6187R50KL1.0LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Series
    6180
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    -400ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Power (Watts)
    1W
  • Termination Style
    Solder Turret
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
    Continuous
  • Number of Gangs
    1
  • Actuator Length
    0.874 22.20mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
Hot Sales in Thermal
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%