  • 62A11-02-090SH
62A11-02-090SH
advertisement
Manufacturer No:
62A11-02-090SH
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-62A11-02-090SH
Purchasing and Inquiry
62A11-02-090SH Overview
If the supply voltage is 5V, encoders can perform well. The temperature of the encoder must not lower than -40°C in order for it to function normally. Nevertheless, this electronic part can operate at a maximum operating temperature of 85°C. In encoders, there are no pins other than 6.
62A11-02-090SH Features
Series: 62A
5V Supply Voltage
Termination: Cable Leads
6 pins
62A11-02-090SH Applications
There are a lot of Grayhill Inc. 62A11-02-090SH Encoders applications.
  • Medical Equipment
  • Robotics vehicle with the metal detector
  • Printers
  • Encoder for the medical industry most common for breast cancer treatment in the world
  • Musical instrumentation
  • Speed Synchronization of Multiple Motors in Industries
  • War- Field -Flying Robot with a Night Vision Flying Camera
  • Tape drives
  • RF-based home automation system
  • Plotters
Step5Bar-code shipping tag
62A11-02-090SH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Series
    62A
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Cable Leads
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    5V