  • 62A15-02-070SH
62A15-02-070SH
advertisement
Manufacturer No:
62A15-02-070SH
HK JDW NO:
330-62A15-02-070SH
Purchasing and Inquiry
62A15-02-070SH Overview
Despite the 5V supply voltage, encoders can still function well. A minimum operating temperature of -40°C is required so that an encoder works properly. However, this electronic part can operate at 85°C at its maximum temperature. Pins 6 are on the encoders.
62A15-02-070SH Features
Series: 62A
5V Supply Voltage
Termination: Cable Leads
6 pins
62A15-02-070SH Applications
There are a lot of Grayhill Inc. 62A15-02-070SH Encoders applications.
  • War- Field -Flying Robot with a Night Vision Flying Camera
  • Speed synchronization of multiple motors in industries
  • Factory automation equipment
  • Encoder for the medical industry most common for breast cancer treatment in the world
  • Printers
  • Communications equipment
  • War field flying robot with a using night-vision flying camera
  • Global Positioning/Driver Information Systems
  • Automatic health monitoring systems
Step5Bar-code shipping tag
62A15-02-070SH
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Brass, Tin
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Number of Pins
    6
  • Published
    2001
  • Series
    62A
  • Termination
    Cable Leads
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    5V