  • 62A15-02-100CH
62A15-02-100CH
advertisement
Manufacturer No:
62A15-02-100CH
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-62A15-02-100CH
Purchasing and Inquiry
62A15-02-100CH Overview
Despite the 5V supply voltage, encoders can still function well. A minimum operating temperature of -40°C is required so that an encoder works properly. It is important to note, however, that this electronic part can reach a maximum operating temperature of 85°C. Encoders have a pin count of 6.
62A15-02-100CH Features
Series: 62A
5V Supply Voltage
Termination: Connector
6 pins
62A15-02-100CH Applications
There are a lot of Grayhill Inc. 62A15-02-100CH Encoders applications.
  • Audio-visual equipment
  • War field flying robot with a using night-vision flying camera
  • Encoder for the medical industry most common for breast cancer treatment in the world
  • Robotic Vehicle with Metal Detector
  • Consumer electric appliances
  • RF-based Home Automation System
  • Automatic health monitoring systems
  • Printers
  • Encoder for CNC machines
Step5Bar-code shipping tag
62A15-02-100CH
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Brass, Tin
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Number of Pins
    6
  • Published
    2001
  • Series
    62A
  • Termination
    Connector
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    5V