  • 62A18-02-060S
62A18-02-060S
advertisement
Manufacturer No:
62A18-02-060S
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-62A18-02-060S
Purchasing and Inquiry
62A18-02-060S Overview
A supply voltage of 5V is sufficient for encoders to have a good performance. An encoder cannot operate at a temperature lower than -40°C in order for it to function properly. However, this electronic component is capable of operating at a maximum temperature of 85°C. 6 pins are present on the encoders.
62A18-02-060S Features
Series: 62A
5V Supply Voltage
Termination: Cable Leads
6 pins
62A18-02-060S Applications
There are a lot of Grayhill Inc. 62A18-02-060S Encoders applications.
  • War field flying robot with a using night-vision flying camera
  • Robotics vehicle with the metal detector
  • Plotters
  • Musical instrumentation
  • Tape drives
  • Automatic Wireless Health Monitoring System in Hospitals for Patients
  • RF-based home automation system
  • Consumer electric appliances
  • War- Field -Flying Robot with a Night Vision Flying Camera
  • Encoder for CNC machines
Step5Bar-code shipping tag
62A18-02-060S
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Brass, Tin
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Number of Pins
    6
  • Published
    2001
  • Series
    62A
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Cable Leads
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    5V