  • 62A22-02-200C
62A22-02-200C
advertisement
Manufacturer No:
62A22-02-200C
HK JDW NO:
330-62A22-02-200C
Purchasing and Inquiry
62A22-02-200C Overview
Despite the 5V supply voltage, encoders can still function well. Ensure encoders work normally by maintaining the minimum operating temperature at -40°C. However, this electronic part can operate at a maximum temperature of 85°C. There is a 6 pin on the encoders.
62A22-02-200C Features
Series: 62A
5V Supply Voltage
Termination: Connector
6 pins
62A22-02-200C Applications
There are a lot of Grayhill Inc. 62A22-02-200C Encoders applications.
  • Encoder for CNC machines
  • Global Positioning/Driver Information Systems
  • Automatic Wireless Health Monitoring System in Hospitals for Patients
  • War- Field -Flying Robot with a Night Vision Flying Camera
  • Printers
  • Speed synchronization of multiple motors in industries
  • Tape drives
  • Robotics vehicle with the metal detector
  • War field flying robot with a using night-vision flying camera
  • Encoder for the electronics industry
Step5Bar-code shipping tag
62A22-02-200C
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Brass, Tin
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Number of Pins
    6
  • Published
    2001
  • Series
    62A
  • Termination
    Connector
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    5V