  • 62A22-02-240C
62A22-02-240C
advertisement
Manufacturer No:
62A22-02-240C
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-62A22-02-240C
Purchasing and Inquiry
62A22-02-240C Overview
With 5V as the supply voltage, encoders have a good performance. To ensure proper operation of the encoder, the minimum operating temperature cannot fall below -40°C. There is, however, a maximum operating temperature of 85°C for this electronic part. 6 pins are found on the encoders.
62A22-02-240C Features
Series: 62A
5V Supply Voltage
Termination: Connector
6 pins
62A22-02-240C Applications
There are a lot of Grayhill Inc. 62A22-02-240C Encoders applications.
  • Encoder for the electronics industry
  • RF-based Home Automation System
  • War- Field -Flying Robot with a Night Vision Flying Camera
  • Musical instrumentation
  • Robotic Vehicle with Metal Detector
  • Encoder for CNC machines
  • Speed Synchronization of Multiple Motors in Industries
  • War field flying robot with a using night-vision flying camera
  • Consumer electric appliances
  • Global Positioning/Driver Information Systems
Step5Bar-code shipping tag
62A22-02-240C
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Brass, Tin
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Number of Pins
    6
  • Published
    2001
  • Series
    62A
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Connector
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    5V