  • 62A22-02-250S
62A22-02-250S
advertisement
Manufacturer No:
62A22-02-250S
HK JDW NO:
330-62A22-02-250S
Purchasing and Inquiry
62A22-02-250S Overview
With 5V as the supply voltage, encoders have a good performance. An encoder cannot operate at a temperature lower than -40°C in order for it to function properly. It is important to note, however, that this electronic part can reach a maximum operating temperature of 85°C. 6 pins are available on the encoders.
62A22-02-250S Features
Series: 62A
5V Supply Voltage
Termination: Cable Leads
6 pins
62A22-02-250S Applications
There are a lot of Grayhill Inc. 62A22-02-250S Encoders applications.
  • Secret Code Enabled Secure Communication using RF Technology
  • Automatic health monitoring systems
  • Automatic Wireless Health Monitoring System in Hospitals for Patients
  • RF-based home automation system
  • War- Field -Flying Robot with a Night Vision Flying Camera
  • Audio-visual equipment
  • Robotics vehicle with the metal detector
  • Musical instrumentation
  • Global Positioning/Driver Information Systems
  • Robotic Vehicle with Metal Detector
Step5Bar-code shipping tag
62A22-02-250S
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Brass, Tin
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Number of Pins
    6
  • Published
    2001
  • Series
    62A
  • Termination
    Cable Leads
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    5V