  • 62F11-02-040C-L
62F11-02-040C-L
advertisement
Manufacturer No:
62F11-02-040C-L
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-62F11-02-040C-L
Package:
Datasheet:
62F11-02-040C-L
Purchasing and Inquiry
62F11-02-040C-L Overview
If the supply voltage is 5V, encoders can perform well. To ensure proper operation of the encoder, the minimum operating temperature cannot fall below -40°C. However, this electronic part can operate at a maximum temperature of 85°C. Encoders have 8 pins.
62F11-02-040C-L Features
Series: 62F
5V Supply Voltage
Termination: Connector
8 pins
62F11-02-040C-L Applications
There are a lot of Grayhill Inc. 62F11-02-040C-L Encoders applications.
  • Tape drives
  • Musical instrumentation
  • Global Positioning/Driver Information Systems
  • Encoder for the electronics industry
  • Audio-visual equipment
  • Speed Synchronization of Multiple Motors in Industries
  • Medical Equipment
  • Encoder for the medical industry most common for breast cancer treatment in the world
  • War field flying robot with a using night-vision flying camera
  • Automatic Wireless Health Monitoring System in Hospitals for Patients
Step5Bar-code shipping tag
62F11-02-040C-L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Number of Pins
    8
  • Published
    2012
  • Series
    62F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Connector
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    5V