  • 6373R10KL.1RS
6373R10KL.1RS
advertisement
Manufacturer No:
6373R10KL.1RS
HK JDW NO:
860-6373R10KL.1RS
Package:
Datasheet:
6373R10KL.1RS
Description:
POTENTIOMETER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
6373R10KL.1RS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Servo Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Series
    6370
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    -400ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Power (Watts)
    2W
  • Termination Style
    Solder Turret
  • Actuator Type
    Round
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
    Continuous
  • Actuator Length
    0.500 12.70mm