  • 64PR20KLF
64PR20KLF
advertisement
Manufacturer No:
64PR20KLF
Manufacturer:
TT Electronics/BI
HK JDW NO:
860-64PR20KLF
Package:
Datasheet:
64PR20KLF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
64PR20KLF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    64
  • Size / Dimension
    Square - 0.250 x 0.250 Face x 0.175 H 6.35mmx6.35mmx4.45mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    20kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 200
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Actuator Type
    SCREW
  • Operating Temperature (Min)
    -65°C
  • Lead Length
    4.37mm
  • Working Voltage
    200V
  • Lead Diameter
    0.46 mm
  • Rated Temperature
    85°C