  • 660C30AZT68
660C30AZT68
advertisement
Manufacturer No:
660C30AZT68
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-660C30AZT68
Package:
Axial
Datasheet:
660C30AZT68
Description:
Cera-Mite 660C 680pF 30000V 30kV Ceramic Capacitor ±20% N4700 1.457Diax0.787L 37.00mmx20.00mm -55°C~125°C High Voltage Through Hole Axial
Step5Bar-code shipping tag
660C30AZT68
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Cera-Mite 660C
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    1.457Diax0.787L 37.00mmx20.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    N4700
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    30000V 30kV
  • Capacitance
    680pF
  • Voltage - Rated DC
    30kV
  • Dielectric
    T3M
  • Lead Style
    Straight
  • Length
    19.9898mm