  • 666K101-40-050
666K101-40-050
advertisement
Manufacturer No:
666K101-40-050
Manufacturer:
Cicoil
HK JDW NO:
134-666K101-40-050
Package:
Datasheet:
666K101-40-050
Description:
CBL RIBN 40COND 0.039 CLEAR 50'
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
666K101-40-050
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Conductor Material
    Copper, Bare
  • Jacket (Insulation) Material
    Flexx-Sil™
  • Operating Temperature
    -65°C~260°C
  • Published
    2015
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    260°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    Clear
  • Current Rating (Amps)
    5A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    5A
  • Number of Conductors
    40
  • Wire Gauge
    28 AWG
  • Insulation Resistance
    200MOhm
  • Voltage
    450V
  • Cable Type
    Flat Cable
  • Wire/Cable Type
    Flat
  • Wire/Cable Gauge
    28 AWG
  • Jacket Color
    Clear
  • Ribbon Width
    1.575 40.00mm
  • Length
    50.0' 15.24m
  • Ribbon Thickness
    0.035 0.89mm