  • 67013-014LF
67013-014LF
advertisement
Manufacturer No:
67013-014LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-67013-014LF
Package:
Datasheet:
67013-014LF
Description:
Conn Housing F 14 POS 2.54mm Crimp ST Cable Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
67013-014LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Cable
  • Housing Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
  • Operating Temperature
    -65°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    Duflex™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Housing for Female Contacts
  • Number of Positions
    14
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    500V
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    13.85mm
  • Current Rating
    3A
  • Number of Contacts
    14
  • Housing Color
    Blue
  • Note
    Contacts Not Included
  • Max Voltage Rating (AC)
    1kV
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Length
    35.48mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.31mm