  • 687RZM016M
687RZM016M
advertisement
Manufacturer No:
687RZM016M
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-687RZM016M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
687RZM016M
Description:
RZM 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 725mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
687RZM016M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RZM
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    680μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    439mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.3264mA
  • Ripple Current
    725mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.18
  • Impedance
    273mOhm
  • Custom Capabilities
    Tape & Reel, Formed Leads, Epoxy Ends
  • Height Seated (Max)
    0.709 18.00mm