  • 690-W04-260-014
690-W04-260-014
advertisement
Manufacturer No:
690-W04-260-014
Manufacturer:
EDAC Inc.
HK JDW NO:
227-690-W04-260-014
Package:
Datasheet:
Description:
EDAC 690-W04-260-014 USB Connector, USB Type A, USB 1.0, Receptacle, 4 Ways, Panel Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
690-W04-260-014
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Bulkhead, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Bulkhead - Rear Side Nut
  • Shell/Shielding Material
    Brass
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    690W
  • Feature
    Circular Bayonet Coupling
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    USB-A (USB TYPE-A)
  • Gender
    Receptacle
  • Current Rating (Amps)
    1A per Contact