  • 69176-012LF
69176-012LF
advertisement
Manufacturer No:
69176-012LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-69176-012LF
Package:
Datasheet:
Description:
2 Rows Receptacle Bulk Black 12 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Mini-PV™, Basics+ Nylon
Quantity:
In Stock : 1406
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
69176-012LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Nylon
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Mini-PV™, Basics+
  • Feature
    Polarizing Key
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    12
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    1kV
  • Contact Type
    Female Socket
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    13.84mm
  • Number of Contacts
    12
  • Contact Gender
    Female
  • Housing Color
    Black
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Note
    Contacts Not Included
  • Max Voltage Rating (AC)
    1kV
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    36 AWG
  • Contact Termination
    Crimp
  • Length
    15.24mm