  • 6LT151KODCM
6LT151KODCM
advertisement
Manufacturer No:
6LT151KODCM
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-6LT151KODCM
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
6LT151KODCM
Description:
150pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
6LT151KODCM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.276Dia 7.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    Y5P B
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    3000V 3kV
  • Capacitance
    150pF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm