  • 70038R3C5.5
70038R3C5.5
advertisement
Manufacturer No:
70038R3C5.5
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-70038R3C5.5
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
70038R3C5.5
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
70038R3C5.5
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Cartridge, Non-Standard
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD®
  • Size / Dimension
    15.875Lx3.000W x 9.750 H 403.23mmx76.20mmx247.65mm
  • Feature
    Indicating
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Standard
  • Type
    Electrical
  • Resistance
    38Ohm
  • Applications
    Motor Protection
  • Current Rating (Amps)
    700A
  • Current Rating
    700A
  • Voltage - Rated AC
    5.5kV
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    80kA
  • Class Code
    R
  • Height
    247.65mm
  • Length
    403.225mm
  • Width
    76.2mm