  • 7006S55PF
7006S55PF
advertisement
Manufacturer No:
7006S55PF
HK JDW NO:
378-7006S55PF
Package:
TQFP
Datasheet:
7006S55PF
Description:
5V V Surface Mount 64 Pin Memory IC 128 kb kb 14mm mm 250mA mA 8b b
Step5Bar-code shipping tag
7006S55PF
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    INTERRUPT FLAG; SEMAPHORE; AUTOMATIC POWER-DOWN
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Memory Size
    16kB
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    250mA
  • Memory Type
    RAM, SDR, SRAM
  • Access Time
    55 ns
  • Organization
    16KX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Address Bus Width
    28b
  • Density
    128 kb
  • Standby Current-Max
    0.015A
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    8b
  • Length
    14mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    14mm
  • Thickness
    1.4mm