  • 700ASP7B10M2RE
700ASP7B10M2RE
advertisement
Manufacturer No:
700ASP7B10M2RE
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-700ASP7B10M2RE
Package:
Datasheet:
700ASP7B10M2RE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
700ASP7B10M2RE
    Select All
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1500VRMS V
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • PCB Hole Count
    3
  • Contact Function
    ON-(ON)
  • Bushing Length
    0.346 inch
  • Bushing Diameter
    0.25 inch
  • Body Height
    10.3886mm
  • Length - Termination
    0.25 inch
  • Actuator Length
    0.28 inch
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount, Rear
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE-STRAIGHT
  • Housing Material
    NYLON
  • Actuator Material
    NYLON
  • Center Contact Plating
    GOLD
  • Center Contact Material
    BRASS
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
    BRASS
  • End Contact Plating
    GOLD
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    700A
  • Published
    2010
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Body Length or Diameter
    12.7mm
  • Body Breadth
    6.604 mm
  • Actuator Type
    Round, Plunger
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 6.35mm Dia
  • Contact Resistance
    0.02mOhm