  • 70G-OAC24
70G-OAC24
advertisement
Manufacturer No:
70G-OAC24
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-70G-OAC24
Package:
Module
Datasheet:
70G-OAC24
Description:
I/O MODULE - More Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
70G-OAC24
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 70G-OAC24.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    PCB, Screw, Through Hole
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    4
  • Published
    2003
  • Series
    70
  • Feature
    Hold Down Screw, Fused, Status LED(s)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Type
    AC Output Module
  • Resistance
    2.7kOhm
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Black
  • Depth
    11.7mm
  • Style
    G5
  • Current Rating
    3.5A
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, CSA, TUV, UL
  • Number of Channels
    1
  • Voltage - Input
    24VDC
  • Power Dissipation
    1W
  • Current - Output
    3.5A
  • Number of Poles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Turn On Delay Time
    8.33 ms
  • Voltage - Output
    24V~140VAC
  • Min Input Voltage
    18V
  • Max Input Voltage
    32V
  • Turn-Off Delay Time
    8.33 ms
  • Max Input Current
    3A
  • Turn On Time
  • Turn Off Time
  • Current - Input
    8mA
  • Nominal Input Voltage (AC)
    120V
  • Height
    55.9mm
  • Length
    48.3mm
  • Width
    55.88mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Exempt
Hot Sales in Thermal
M-OAC24
M-OAC24
6402A
6402A
6402A