  • 71016S20PHG
71016S20PHG
advertisement
Manufacturer No:
71016S20PHG
HK JDW NO:
378-71016S20PHG
Package:
TSOP
Datasheet:
71016S20PHG
Description:
5V V Surface Mount 44 Pin Memory IC 1 Mb kb 18.41mm mm 170mA mA 16b b
Step5Bar-code shipping tag
71016S20PHG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSOP
  • Number of Pins
    44
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Memory Size
    128kB
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    170mA
  • Memory Type
    RAM, SDR, SRAM - Asynchronous
  • Access Time
    20 ns
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Address Bus Width
    16b
  • Density
    1 Mb
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    16b
  • Length
    18.41mm
  • Width
    10.16mm
  • Thickness
    1mm