  • 711XBXCL-110D
711XBXCL-110D
advertisement
Manufacturer No:
711XBXCL-110D
Manufacturer:
Magnecraft
HK JDW NO:
16533-711XBXCL-110D
Package:
Datasheet:
711XBXCL-110D
Description:
Relay; E-Mech; Alternating; DPDT; Cur-Rtg 12A; Ctrl-V 110DC; Vol-Rtg 240/28AC/DC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
711XBXCL-110D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Gold, Silver
  • Mount
    Brackets, Socket
  • Number of Pins
    11
  • Weight
    110 g
  • Termination
    Solder
  • Max Operating Temperature
    70 °C
  • Min Operating Temperature
    -45 °C
  • Current Rating
    12 A
  • Approval Agency
    UL
  • Insulation Resistance
    1 GΩ
  • Max Voltage Rating (AC)
    240 V
  • Max Current Rating
    12 A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    28 V
  • Contact Current Rating
    12 A
  • Coil Resistance
    5.7 kΩ
  • Operate Time
    35 ms
  • Coil Voltage (DC)
    110 V