  • 7164L45TDB
7164L45TDB
advertisement
Manufacturer No:
7164L45TDB
HK JDW NO:
378-7164L45TDB
Package:
CDIP
Datasheet:
7164L45TDB
Description:
5V V Through Hole 28 Pin Memory IC 64 kb kb 37.72mm mm 90mA mA 8b b
Quantity:
In Stock : 9373
Step5Bar-code shipping tag
7164L45TDB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pin Count
    28
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    MILITARY
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    90mA
  • Memory Type
    RAM, SRAM - Asynchronous
  • Access Time
    45 ns
  • Organization
    8KX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Address Bus Width
    13b
  • Density
    64 kb
  • Standby Current-Max
    0.0002A
  • Screening Level
    MIL-STD-883 Class B
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    8b
  • Standby Voltage-Min
    2V
  • Length
    37.72mm
  • Width
    7.62mm
  • Thickness
    3.56mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    CDIP
  • Number of Pins
    28
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm