  • 71A30-03-5-02N
71A30-03-5-02N
advertisement
Manufacturer No:
71A30-03-5-02N
HK JDW NO:
330-71A30-03-5-02N
Step5Bar-code shipping tag
71A30-03-5-02N
    Panel Mount
  • Published
    2010
  • Series
    71
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Current Rating
    250mA
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (3.17mm Dia)
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Number of Decks
    3
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Stops
    Fixed
  • Circuit per Deck
    5PDT
  • Depth Behind Panel
    30.40mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Switch Sections
    1
  • Number of Poles per Deck
    5
  • Switch Action
    LATCHED
  • Actuator Length
    9.53mm