  • 71BD30-04-1-AJN
71BD30-04-1-AJN
advertisement
Manufacturer No:
71BD30-04-1-AJN
HK JDW NO:
330-71BD30-04-1-AJN
Package:
Datasheet:
71BD30-04-1-AJN
Description:
GRAYHILL 71BD30-04-1-AJNSWITCH, ROTARY, SP10T, 300mA, 115V
Step5Bar-code shipping tag
71BD30-04-1-AJN
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Number of Pins
    12
  • Weight
    20g
  • Actuator Material
    Stainless Steel
  • Published
    2003
  • Series
    71
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2 ~ 12
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    250mA
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Throw Configuration
    SP, SP12T
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Number of Decks
    4
  • Operating Force
    2.880 ~ 23gfm
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Contact Current(AC)-Max
    0.3A
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Stops
    Adjustable
  • Circuit per Deck
    SP12T
  • Depth Behind Panel
    35.94mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Switch Sections
    1
  • Switch Action
    LATCHED
  • Length
    53.39mm
  • Actuator Length
    9.53mm