  • 71BF30-02-1-10S
71BF30-02-1-10S
advertisement
Manufacturer No:
71BF30-02-1-10S
HK JDW NO:
330-71BF30-02-1-10S
Package:
Datasheet:
71BF30-02-1-10S
Step5Bar-code shipping tag
71BF30-02-1-10S
    71
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    10
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Current Rating
    250mA
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Contact Style
    Shorting
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Number of Decks
    2
  • Operating Force
    2.880 ~ 23gfm
  • Contact Current(AC)-Max
    0.3A
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
  • Circuit per Deck
    SP10T
  • Depth Behind Panel
    24.87mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Switch Sections
    1
  • Switch Action
    LATCHED
  • Actuator Length
    9.53mm