  • 71BS30-01-1-08S
71BS30-01-1-08S
advertisement
Manufacturer No:
71BS30-01-1-08S
HK JDW NO:
330-71BS30-01-1-08S
Package:
Datasheet:
71BS30-01-1-08S
Step5Bar-code shipping tag
71BS30-01-1-08S
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Contact Style
    Shorting
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
    2.880 ~ 23gfm
  • Contact Current(AC)-Max
    0.3A
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
  • Circuit per Deck
    SP8T
  • Depth Behind Panel
    19.33mm
  • Actuator Length
    9.53mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Number of Positions
    8
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Current Rating
    250mA