  • 71BS30-01-1-12S-C
71BS30-01-1-12S-C
advertisement
Manufacturer No:
71BS30-01-1-12S-C
HK JDW NO:
330-71BS30-01-1-12S-C
Step5Bar-code shipping tag
71BS30-01-1-12S-C
  • Number of Positions
    12
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Current Rating
    250mA
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Contact Style
    Shorting
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
  • Index Stops
    Continuous
  • Circuit per Deck
    SP12T
  • Depth Behind Panel
    19.33mm
  • Actuator Length
    9.53mm