  • 71BS30-02-2-04N
71BS30-02-2-04N
advertisement
Manufacturer No:
71BS30-02-2-04N
HK JDW NO:
330-71BS30-02-2-04N
Step5Bar-code shipping tag
71BS30-02-2-04N
    Panel Mount
  • Weight
    16g
  • Actuator Material
    Stainless Steel
  • Series
    71
  • Published
    2014
  • Number of Positions
    4
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    250mA
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Electrical Life
    15000 Cycle(s)
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Number of Decks
    2
  • Operating Force
    2.880 ~ 23gfm
  • Contact Current(AC)-Max
    0.3A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    .3A@115VAC
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Circuit per Deck
    DP4T
  • Depth Behind Panel
    24.87mm
  • Actuator Length
    9.53mm