  • 71ED30-02-2-AJN
71ED30-02-2-AJN
advertisement
Manufacturer No:
71ED30-02-2-AJN
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-71ED30-02-2-AJN
Package:
Datasheet:
Description:
Switch Rotary DP Round Shaft Solder Lug 0.3A 115VAC 30VDC Automotive
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
71ED30-02-2-AJN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Number of Pins
    6
  • Actuator Material
    Stainless Steel
  • Series
    71
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2 ~ 6
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Depth
    19.05mm
  • Current Rating
    250mA
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Round (4mm Dia)
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Max Current Rating
    300mA
  • Electrical Life
    15000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DP
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Number of Decks
    2
  • Operating Force
    2.880 ~ 23gfm
  • Contact Current(AC)-Max
    0.3A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    .3A@115VAC
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Stops
    Adjustable
  • Circuit per Deck
    DP6T
  • Depth Behind Panel
    24.87mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Switch Sections
    1
  • Switch Action
    LATCHED
  • Length
    19.05mm
  • Actuator Length
    17.00mm