  • 71ED30-04-1-AJN
71ED30-04-1-AJN
advertisement
Manufacturer No:
71ED30-04-1-AJN
HK JDW NO:
330-71ED30-04-1-AJN
Package:
Datasheet:
Description:
Switch Rotary SP Round Shaft Solder Lug 0.3A 115VAC 30VDC
Step5Bar-code shipping tag
71ED30-04-1-AJN
    Panel Mount
  • Number of Pins
    12
  • Published
    2010
  • Series
    71
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2 ~ 12
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Current Rating
    250mA
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Round (4mm Dia)
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Throw Configuration
    SP
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Number of Decks
    4
  • Operating Force
    2.880 ~ 23gfm
  • Contact Current(AC)-Max
    0.3A
  • Index Stops
    Adjustable
  • Depth Behind Panel
    35.94mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Switch Sections
    1
  • Number of Poles per Deck
    1
  • Switch Action
    LATCHED
  • Actuator Length
    17.00mm