  • 71ES30-02-2-03N
71ES30-02-2-03N
advertisement
Manufacturer No:
71ES30-02-2-03N
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-71ES30-02-2-03N
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
71ES30-02-2-03N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Series
    71
  • Published
    2010
  • Feature
    Shaft and Panel Sealed
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    3
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    250mA
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Round (4mm Dia)
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Number of Decks
    2
  • Operating Force
    2.880 ~ 23gfm
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Stops
    Fixed
  • Circuit per Deck
    DP3T
  • Depth Behind Panel
    24.87mm
  • Index Angle
    30 °
  • Actuator Length
    17.00mm