  • 71L30-02-2-03N
71L30-02-2-03N
advertisement
Manufacturer No:
71L30-02-2-03N
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-71L30-02-2-03N
Package:
Datasheet:
71L30-02-2-03N
Description:
GRAYHILL 71L30-02-2-03N SWITCH, KEY, 250mA, 3 POSITION
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
71L30-02-2-03N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Published
    2003
  • Series
    71L
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    3
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    250mA
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Body Length or Diameter
    22.86mm
  • Actuator Type
    Flat Key
  • Circuit
    DP3T
  • Switch Function
    On-On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 19.05mm Dia
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Max Current Rating
    250mA
  • Electrical Life
    15,000 Cycles
  • Throw Configuration
    DP, DP3T
  • Mechanical Life
    15,000 Cycles
  • Switch Type
    KEYLOCK SWITCH
  • Contact Current Rating
    250mA
  • Contact Current(AC)-Max
    0.25A
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Switch Sections
    2
  • Depth Behind Flange
    51.54mm
  • Key Removable Positions
    1 and 180°
  • Number of Independent Keys
    2
  • Body Height
    0.79mm