  • 71M6513H-IGT/F
71M6513H-IGT/F
advertisement
Manufacturer No:
71M6513H-IGT/F
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-71M6513H-IGT/F
Package:
100-LQFP
Datasheet:
71M6513H-IGT/F
Purchasing and Inquiry
71M6513H-IGT/F Overview
It was packaged in Bulk. Packet 100-LQFP. It is also capable of being used as a 3 Phase meter. Currently available in Surface Mount. It is possible to achieve higher operational temperatures at -40°C~85°C. 3V~3.6V power supply is used to power it. Check out 71M6513 for more similar parts. There are 100 terminations on the part. The PMIC analog ANALOG CIRCUIT IC is a powerful and versatile device. The part requires a normal voltage of 3.3V. Devices such as this one require a voltage of 3V or higher to work. In order to prevent damage to the device, it is important to keep the maximum voltage below 3.6V. There are 100 pins that are joined together. In order to allow for easy installation and dismounting, it is designed as a Surface Mount device. To be specific, this is a Other Analog ICs for specialized needs. A memory chip can only function properly with a voltage not exceeding 9.5mA. Featured in Single Converter Technology? series. The device can be supplied with 3.3V. The device has the capability of operating at frequencies up to 150kHz. A memory size of 64kB has been incorporated in this PMIC. In the PMIC, FLASH memory is utilized.
71M6513H-IGT/F Features
3 Phase meter.
ANALOG CIRCUIT analog IC.
Operating maximum frequency: 150kHz.
64kB adequate size for target applications.
FLASH memory.
71M6513H-IGT/F Applications
There are a lot of Maxim Integrated 71M6513H-IGT/F Energy Metering ICs applications.
  • PCs/servers
  • General Purpose Energy Measurement
  • Telecommunications and data communications equipment
  • Intelligent Power Distribution Units
  • Power monitoring/power budgeting
  • Poly-phase energy meters of class 0.5S and class 1
  • Power monitoring instruments
  • Industrial Lighting Power Monitoring
  • Server Backplane Systems
  • Central office equipment
Step5Bar-code shipping tag
71M6513H-IGT/F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    Single Converter Technology®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V DIGITAL SUPPLY
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    71M6513
  • Pin Count
    100
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G100
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    UART
  • Memory Size
    64kB
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Number of I/O
    22
  • RAM Size
    7kB
  • Memory Type
    FLASH
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Supply Current-Max (Isup)
    9.5mA
  • Max Frequency
    150kHz
  • Meter Type
    3 Phase
  • Measurement Error
    0.1%
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm