  • 71M6542G-IGT/F
71M6542G-IGT/F
advertisement
Manufacturer No:
71M6542G-IGT/F
HK JDW NO:
503-71M6542G-IGT/F
Package:
64-LQFP
Datasheet:
71M6542G-IGT/F
Purchasing and Inquiry
71M6542G-IGT/F Overview
Packed in a Tray. A package called 64-LQFP. It can be used as a Single Phase meter. This product is available in Surface Mount. Temperature at -40°C~85°C is extended during operation. A 3V~3.6V power supply is used to power the device. More similar parts can be found by searching 71M6542. The low-level I/O ports on this PMIC have a voltage of 0.8V. High-level I/Os are represented by voltage 2V, while standard I/Os are displayed by voltage Y. 100 terminations are included on this part. The PMIC analog ANALOG CIRCUIT IC is a powerful and versatile device. The normal voltage needed for the part is 3.3V. To be able to operate this device, the user should be aware that a voltage of 3V or higher is required in order for it to work. In order to keep the maximum voltage that goes to the device under 3.6V, the voltage should be kept as low as possible. Joined 100 pins are present. This is a 100 solution for logic gate applications. As a matter of fact, this is Other Analog ICs, which is the designation for specialized needs. In order for the memory chip to operate, it must operate at a voltage that is no higher than 6.9mA. Single Converter Technology? series include it. There are a number of ways in which this device can be supplied using 3.3V. It is possible to use this device at a frequency up to 5MHz. As part of this PMIC, the memory size 128kB is included. The PMIC utilizes FLASH memory.
71M6542G-IGT/F Features
Single Phase meter.
ANALOG CIRCUIT analog IC.
Operating maximum frequency: 5MHz.
128kB adequate size for target applications.
FLASH memory.
71M6542G-IGT/F Applications
There are a lot of Maxim Integrated 71M6542G-IGT/F Energy Metering ICs applications.
  • Telecom Infrastructure
  • Base Station Power Distribution Systems
  • Intelligent Power Distribution Units
  • Industrial Equipment
  • Poly-phase energy meters of class 0.5S and class 1
  • Subsystem Power Measurement
  • Central office equipment
  • Server Backplane Systems
  • Telecommunications and data communications equipment
  • Real-Time Measurement of Input Power for AC/DC Supplies
Step5Bar-code shipping tag
71M6542G-IGT/F
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    100
  • Weight
    1.319103g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2011
  • Pbfree Code
    no
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    71M6542
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    I2C, UART
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    51
  • RAM Size
    5kB
  • Supply Current-Max (Isup)
    6.9mA
  • Max Frequency
    5MHz
  • Meter Type
    Single Phase
  • Measurement Error
    0.1%
  • Voltage - I/O Low
    0.8V
  • Voltage - I/O High
    2V
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm