  • 71M6542GT-IGT/F
71M6542GT-IGT/F
advertisement
Manufacturer No:
71M6542GT-IGT/F
HK JDW NO:
503-71M6542GT-IGT/F
Package:
100-LQFP
Datasheet:
71M6542GT-IGT/F
Purchasing and Inquiry
71M6542GT-IGT/F Overview
Packged in Tray. This package has the 100-LQFP extension. This device can be used as a Single Phase meter. There is an option for Surface Mount. It is possible to achieve higher operational temperatures at -40°C~85°C. 3V~3.6V power supply is used to operate it. A voltage of 0.8V is present on the low-level I/O ports of this PMIC. This device is capable of delivering voltages of 2V for high-level I/Os on its pins. Parts of the part are terminated with 100 wires. ANALOG CIRCUIT IC with PMIC technology. A normal voltage will be needed for this part, which is 3.3V. It is important to note that this device requires a voltage of 3V or higher to operate. As far as the maximum voltage that will be applied to the device is concerned, it should be kept below 3.6V. This is a 100 solution for logic gate applications. Easy installation and dismounting are assured by its design as a Surface Mount device. There are specialized needs associated with this Other Analog ICs. The memory chip can't run at a higher voltage than 6.9mA. In the Single Converter Technology? series, it is included. There are a number of ways in which this device can be supplied using 3.3V. It is possible to use this device at a frequency up to 5MHz. The PMIC in this case has a memory size 128kB embedded in it. In the PMIC, FLASH memory is utilized.
71M6542GT-IGT/F Features
Single Phase meter.
ANALOG CIRCUIT analog IC.
Operating maximum frequency: 5MHz.
128kB adequate size for target applications.
FLASH memory.
71M6542GT-IGT/F Applications
There are a lot of Maxim Integrated 71M6542GT-IGT/F Energy Metering ICs applications.
  • Power Monitoring for Home Automation
  • Subsystem Power Measurement
  • PCs/servers
  • Industrial Equipment
  • Power monitoring/power budgeting
  • Base Station Power Distribution Systems
  • Poly-phase energy meters of class 0.5S and class 1
  • Intelligent Power Distribution Units
  • Telecom Infrastructure
  • Server Backplane Systems
Step5Bar-code shipping tag
71M6542GT-IGT/F
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Weight
    1.319103g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2014
  • Pbfree Code
    no
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    I2C, UART
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    51
  • RAM Size
    5kB
  • Supply Current-Max (Isup)
    6.9mA
  • Max Frequency
    5MHz
  • Meter Type
    Single Phase
  • Measurement Error
    0.1%
  • Voltage - I/O Low
    0.8V
  • Voltage - I/O High
    2V
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm