  • 71V2556S150PFGI8
71V2556S150PFGI8
advertisement
Manufacturer No:
71V2556S150PFGI8
HK JDW NO:
378-71V2556S150PFGI8
Package:
TQFP
Datasheet:
71V2556S150PFGI8
Description:
100 Pin Memory IC 4.5 Mb kb 20mm mm
Step5Bar-code shipping tag
71V2556S150PFGI8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Min Supply Voltage
    3.135V
  • Memory Size
    512kB
  • Number of Ports
    1
  • Memory Type
    RAM, SDR, SRAM
  • Supply Current-Max
    0.335mA
  • Frequency (Max)
    150MHz
  • Access Time
    3.8 ns
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Address Bus Width
    17b
  • Density
    4.5 Mb
  • Standby Current-Max
    0.045A
  • I/O Type
    COMMON
  • Length
    20mm
  • Width
    14mm
  • Thickness
    1.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    100
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    150MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    3.465V